Kam zmizol ten milión eur, ak nie je na účte hlavného mesta?

Autor: Ivan Hitka | 12.2.2019 o 10:22 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  1063x

V skutočnosti sú ale v hre až cca 2 milióny eur! O ten prvý milión prišlo Hlavné mesto SR Bratislava neinkasovaním nájomného za užívanie pozemku na Bôriku. A o druhý milión vo forme pozemku môže zase prísť svojou nečinnosťou.

V týždenníku TREND č. 42 z 18. októbra 2018 bol pritom tento pozemok na bratislavskom Bôriku označený ako jeden z najlukratívnejších na Slovensku! Uplynulo 26 rokov, ale ani dnes sa stále nevie, komu patrí! Je však dávno známe, kto sa oň mal celých 26 rokov starať ako riadny hospodár! Je to povinná osoba a tou je dodnes Hlavné mesto SR Bratislava.

Hlavné mesto totiž v roku 1997 uzatvorilo kúpnu zmluvu č. 048804509700 v rozpore so zákonom. A táto je preto ako právny úkon absolútne neplatná a je nepoužiteľná aj pre každý ďalší právny úkon. Pritom vada, ktorou táto sporná a pochybná zmluva trpí, sa nedá odstrániť. Na takúto zmluvu sa hľadí, ako keby nikdy nebola. A jej neplatnosť vyplýva priamo zo zákona.

Ak by hlavné mesto z neznámych ale zjavne špekulačných či zištných dôvodov neostávalo dlhé roky pasívne a miesto toho sa obrátilo na súd, tento by už bol dávno predmetnú kúpnu zmluvu vyhlásil za absolútne neplatnú. Pričom neplatnou sa takáto zmluva nestane až právoplatným súdnym rozhodnutím, ale je absolútne neplatnou od počiatku a teda už od roku 1997!

Napriek uvedenému magistrátni úradníci dodnes podsúvajú mestským poslancom skreslené, neúplné a teda silne zavádzajúce až klamlivé informácie o dotknutom pozemku parc. č. 2185/3, ktoré majú navodiť falošný dojem, že kúpna zmluva z roku 1997 stále riadne platí, že všetko je v poriadku a že hlavné mesto môže s nápravou a teda so zabezpečením zákonnosti, hospodárnosti, spravodlivosti či etiky vo veci čakať ďalšie dlhé roky.

Problémom je, že hoci je dávno po komunálnych voľbách, ktoré údajne vyhrali demokratické a nezákonnosť, manipulácie resp. korupciu v samospráve odmietajúce strany či osobnosti, poslanci Mestského zastupiteľstva hlavného mesta SR Bratislavy sa v nedávnych dňoch s takouto klamlivou informáciou zjavne bez akýchkoľvek väčších výhrad stotožnili. Miesto toho, aby takúto „informáciu“ s primeraným komentárom zhodili zo stola. Veľmi smutné je, že tento pre danú situáciu celkom neakceptovateľný názor magistrátu (vo veci absolútne neplatnej kúpnej zmluvy z roku 1997) prebral za svoj aj primátor Vallo.

Hoci ako primátor iba zdedil stále nesplnenú úlohu z uznesenia č. 172/2015 súvisiacu s nezákonným predajom pozemku parc. č. 2185/3 a mal teraz vynikajúcu príležitosť urobiť prvé dôležité kroky k náprave v danej veci, nevyužil ju. Pritom všetky potrebné informácie o veci vrátane konania hlavného mesta v rozpore so zákonom alebo o jeho nehospodárnom nakladaní s majetkom, ktorý je zo zákona stále v správe hlavného mesta, už dávno mal. Jediné pozitívum z februárového zastupiteľstva tak je, že mestskí poslanci preradili uznesenie č. 172/2015 tam, kde ešte stále patrí – t.j. medzi nesplnené uznesenia.

Spomínaná informácia, ktorej predkladateľom bol nový riaditeľ magistrátu, dokonca o absolútne neplatnej kúpnej zmluve z roku 1997 neobsahovala ani jediné slovo. A absentovalo tam aj akékoľvek zmysluplné riešenie tejto pre hlavné mesto nelichotivej situácie. Zato väčšina textu v informácii sa celkom nedôvodne a zbytočne zaoberala úplne inou a samostatne vedenou vecou. Až mám pocit, že sa zastavil čas a žiadne komunálne voľby neboli.

Čo je teda skutočným dôvodom, že hlavné mesto miesto okamžitej a účinnej nápravy ostáva naďalej pasívne aj dnes a radšej sa dobrovoľne vzdáva cca 1 či 2 miliónov eur? Veď na ten jeden milión má hlavné mesto zákonný nárok a ešte stále môže získať zákonný nárok aj na ten druhý milión!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Rebríček slobody tlače je zmanipulovaný, tvrdia politici Smeru

Novinári sa na Slovensku stávajú škodnou, tvrdí mediálny analytik.


Už ste čítali?