Mesto neúčtuje súkromníkom nájomné už celých 18 rokov...

Autor: Ivan Hitka | 3.6.2015 o 9:00 | Karma článku: 4,60 | Prečítané:  1082x

Včera som zaregistroval isté rozhorčenie nad tým, ako vraj bývalé vedenie Starej Ľubovne rozhodlo o úhrade nákladov za osvetlenie súkromného parkoviska. Konanie samosprávy tohto mesta bolo označené za podivné a neštandardné.

Hoci dotácia na náklady súkromníka zrejme nebude v tomto prípade vysoká, médiá si to všimli a inforrmovali o tom.

Hlavné mesto SR Bratislava pritom už 18-ty rok (!) neúčtuje dvom súkromným osobám žiadne nájomné za užívanie lukratívneho pozemku na bratislavskom Bôriku, známom ako luxusná štvrť s vysokými cenami. Nikto sa ale nerozhorčuje, nikto sa nediví, dokonca aj médiá sú tiež celkom ticho.

Mesto je však k spomínanému pozemku v pozícii povinnej osoby. Jednou z jeho povinností, určených zákonom, je tak aj povinnosť starať sa o tento pozemok starostlivosťou riadneho hospodára. A to znamená, efektívne. Mesto ale robí presný opak, hoci tým úmyselne porušuje zákon.

Asi najvhodnejším riešením, ako mohlo mesto pozemok, ktorý má slušných 927 m2, efektívne a účelne zhodnotiť, bolo uzatvorenie nájomnej zmluvy s užívateľmi dotknutého pozemku. Títo však kupodivu užívajú dotknutý pozemok už 18. rok stále bez riadneho súhlasu mesta, bez nájomnej zmluvy a predovšetkým celkom zadarmo! Tento zvláštny stav pretrváva už dlhé roky napriek tomu, že o celej záležitosti je plne informované aj súčasné vedenie mesta a terajší poslanci Mestského zastupiteľstva. Účinnej náprave sa však mesto zatiaľ celkom cielene vyhýba. A predať pozemok nesmie.

Ak ale poslanci Mestského zastupiteľstva o užívaní dotknutého pozemkuzákonným spôsobom vlastne ešte nikdy nerozhodovali a teda ani nedali súhlas k takémuto nehospodárnemu nakladaniu s daným pozemkom, naviac, za úžasné „nájomné“ vo výške 0,00 eur, niekto iný rozhoduje v tejto veci za nich, ale ešte stále bez nich! A ten niekto tak na seba preberá celú zodpovednosť za všetky škody, ktoré dnes mestu z titulu vyššie uvedeného vznikajú.

Otvorenou otázkou je iba to, kto je ten „niekto“, kto rozhodol o tom, že mesto nepotrebuje žiadne nájomné za užívanie spomínaného lukratívneho pozemku? A či má na takéto svojvoľné rozhodovanie aj dostatočné kompetencie?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kotlebovcom po zrušení môžu siahnuť na majetok, pozrite sa na aký

Kotlebovcom sa po vstupe do banskobystrickej župy začalo dariť, kupovali autá aj domy.

SVET

Rakúska štátna tajomníčka: Teraz útočia na webe, zajtra v uliciach

Rakúsko pripravuje zákony o nenávistných prejavoch.


Už ste čítali?