Mesto neúčtuje súkromníkom nájomné už celých 18 rokov...

Autor: Ivan Hitka | 3.6.2015 o 9:00 | Karma článku: 4,60 | Prečítané:  1085x

Včera som zaregistroval isté rozhorčenie nad tým, ako vraj bývalé vedenie Starej Ľubovne rozhodlo o úhrade nákladov za osvetlenie súkromného parkoviska. Konanie samosprávy tohto mesta bolo označené za podivné a neštandardné.

Hoci dotácia na náklady súkromníka zrejme nebude v tomto prípade vysoká, médiá si to všimli a inforrmovali o tom.

Hlavné mesto SR Bratislava pritom už 18-ty rok (!) neúčtuje dvom súkromným osobám žiadne nájomné za užívanie lukratívneho pozemku na bratislavskom Bôriku, známom ako luxusná štvrť s vysokými cenami. Nikto sa ale nerozhorčuje, nikto sa nediví, dokonca aj médiá sú tiež celkom ticho.

Mesto je však k spomínanému pozemku v pozícii povinnej osoby. Jednou z jeho povinností, určených zákonom, je tak aj povinnosť starať sa o tento pozemok starostlivosťou riadneho hospodára. A to znamená, efektívne. Mesto ale robí presný opak, hoci tým úmyselne porušuje zákon.

Asi najvhodnejším riešením, ako mohlo mesto pozemok, ktorý má slušných 927 m2, efektívne a účelne zhodnotiť, bolo uzatvorenie nájomnej zmluvy s užívateľmi dotknutého pozemku. Títo však kupodivu užívajú dotknutý pozemok už 18. rok stále bez riadneho súhlasu mesta, bez nájomnej zmluvy a predovšetkým celkom zadarmo! Tento zvláštny stav pretrváva už dlhé roky napriek tomu, že o celej záležitosti je plne informované aj súčasné vedenie mesta a terajší poslanci Mestského zastupiteľstva. Účinnej náprave sa však mesto zatiaľ celkom cielene vyhýba. A predať pozemok nesmie.

Ak ale poslanci Mestského zastupiteľstva o užívaní dotknutého pozemkuzákonným spôsobom vlastne ešte nikdy nerozhodovali a teda ani nedali súhlas k takémuto nehospodárnemu nakladaniu s daným pozemkom, naviac, za úžasné „nájomné“ vo výške 0,00 eur, niekto iný rozhoduje v tejto veci za nich, ale ešte stále bez nich! A ten niekto tak na seba preberá celú zodpovednosť za všetky škody, ktoré dnes mestu z titulu vyššie uvedeného vznikajú.

Otvorenou otázkou je iba to, kto je ten „niekto“, kto rozhodol o tom, že mesto nepotrebuje žiadne nájomné za užívanie spomínaného lukratívneho pozemku? A či má na takéto svojvoľné rozhodovanie aj dostatočné kompetencie?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

DOMOV

Ministra SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta, problémom sú stíhačky

Modernizáciu slovenského letectva chce minister odložiť.

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.


Už ste čítali?